Urząd Gminy Stromiec > Kultura i Sport > Comenius w PSP Bobrek

Od września 2010 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Bobrku realizowała projekt edukacyjny ,,Tradycyjne gry dziecięce” w ramach akcji Comeniusa Partnerskie Projekty Szkół. Koordynatorem projektu był Pan Anatolij Romaniuk, nauczyciel języka angielskiego. Razem z naszymi partnerami ze szkół w Hiszpanii, Bułgarii, Turcji i Rumunii poznawaliśmy tradycyjne gry dziecięce naszych krajów. Odbyły się 4 spotkania partnerskie: w Hiszpanii w Fuenladrada, w Bułgarii w Kazanlak, w Polsce w Bobrku i w Turcji w Ordu. W zagranicznych spotkaniach z naszej szkoły wzięło udział 14 uczniów z klas IV-VI i 4 nauczycieli. Udział w Projekcie dla uczestników był bezpłatny. Tylko polscy i tureccy uczniowie mieli możliwość zwiedzania wszystkich państw partnerskich. Nasi uczniowie po raz pierwszy lecieli samolotem. Projekt był realizowany w języku angielskim i realizacja poszczególnych zadań wyzwoliła u uczniów motywację do nauki tego języka. Każda szkoła partnerska miała do wykonania różne zadania. Partnerzy mieli możliwość zwiedzania szkół, uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych, poznawania i wspólnej zabawy w tradycyjnych grach i zabawach dziecięcych, wspólnych rozmów, zwiedzania miast i ich zabytków, a także poznania smaków kuchni. Każde spotkanie rozpoczynało się oficjalną ceremonią, a kończyła uroczystym wręczeniem certyfikatów z udziałem władz samorządowych i wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Nasi uczniowie - uczestnicy Projektu, po każdym powrocie prezentowali uczniom i rodzicom gry i zabawy kraju, z którego powrócili. Przedstawiając prezentacje i zdjęcia opowiadali o kulturze i tradycjach zwiedzanych miejsc. Każda grupa partnerska prezentowała program artystyczny w swoim ojczystym języku. Uczniowie naszej szkoły przedstawili spektakl pt. ,,Czerwony Kapturek szuka księcia” nagrodzony I miejscem na Przeglądzie Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Lipsku. Uczestnicy projektu mieli również możliwość zaprezentowania swoich umiejętności sportowych podczas meczu w piłkę nożną, gdzie w skład drużyn wchodzili zawodnicy różnych narodowości. Z wyjazdów przywieźliśmy wiele pamiątek. Nawiązały się przyjaźnie między uczestnikami. Dziś po zakończeniu projektu dzięki nowym technologiom informacyjnym możemy utrzymywać znajomości z koleżankami i kolegami z państw partnerskich. Wierzymy, że przetrwają one wiele lat. Zdobyliśmy mnóstwo nowych doświadczeń i mamy ogromną dokumentację zdjęciową i filmową. Jesteśmy dumni, że uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej, znajdującej się w małej miejscowości, mieli możliwość zwiedzenia wielu miejsc i zabytków w Hiszpanii, Bułgarii i Turcji. Jedynym minusem wszystkich spotkań było to, że zbyt szybko się kończyły. Czas spędzony u naszych partnerów pędził za szybko i zanim zdążyliśmy się zaklimatyzować, już trzeba było pakować walizki i wracać do domu. To będą niezapomniane chwile. Będziemy wspominać niezwykłą gościnność i serdeczność naszych partnerów. Czuliśmy się jak gwiazdy, rozdając autografy i udzielając wywiadów do lokalnej telewizji. Mamy jednak nadzieję, że jeszcze kiedyś tam powrócimy. Trudno w słowach przedstawić to wszystko, co przeżyliśmy, ale jedno chcemy napisać jasno: warto podróżować i uczyć się języka angielskiego.

 
Na stronie internetowej www.pspbobrek.edu.pl można zobaczyć galerie zdjęć ze wszystkich partnerskich spotkań i zapoznać się ze szczegółami Projektu, w tym z tradycyjnymi grami dziecięcymi. Zapraszamy!
I spotkanie partnerskie odbyło się w dn.8-13 listopada 2010 roku
w Hiszpanii w Fuenlabrada.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami mieli możliwość zwiedzenia miasta Fuenladrada. Uczestnicy Projektu wspólnie z hiszpańskim partnerem wzięliśmy udział w wycieczce do Madrytu. Zwiedzaliśmy historyczną i współczesną część stolicy Hiszpanii. Wizyta w Colegio M.B. Cossio to możliwość poznania warunków nauczania w przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum; ale też wspólna zabawa.
II spotkanie partnerskie odbyło się w dn.24-28 listopada 2011 roku
w Bułgarii w Kazanlak.
Partnerem bułgarskim było przedszkole ,,Temenuga”. Dzieci w wieku 3-5 lat zaprezentowali program artystyczny w swoich ludowych strojach. Naszej wizycie w przedszkolu i szkole podstawowej towarzyszyła lokalna ekipa telewizyjna i radiowa. Miło nam była podczas robienia zakupów w sklepie usłyszeć, że jesteśmy specjalnymi gośćmi w ich kraju. Obserwowaliśmy zajęcia lekcyjne w klasach pierwszych. Braliśmy udziała w meczu towarzyskim w piłkę ręczną. Mieliśmy możliwość zwiedzenia miasta Kazanlak słynącego z olejku różanego. Zwiedziliśmy muzeum i zabytki Kazanlak. Wspólnie z partnerami Projektu odbyliśmy wycieczkę do dawnej stolicy Bułgarii – Veliko Tarnowo

III spotkanie partnerskie odbyło się w dn.16-20 maja 211 roku w Polsce w Bobrku.
W tych dniach gościliśmy w Bobrku uczniów i nauczycieli z Turcji i Rumunii oraz nauczycieli z Bułgarii i Hiszpanii. Po oficjalnym powitaniu odbyła się prezentacja multimedialna naszego kraju. Potem Pani Dyrektor Beata Komorek zaprosiła gości do obejrzenia naszej szkoły. Przyjaciele z Turcji byli pod ogromnym wrażeniem naszego boiska sportowego. Następnego dnia oprócz znanych i lubianych zabaw dziecięcych zaproponowaliśmy uczestnikom III spotkania partnerskiego grę ,,Podchody”, podczas której mogli zwiedzić Bobrek, Nętne i Podgaje. Po tym spacerze spotkaliśmy się przy wspólnym grillu. Na podsumowanie projektu dzięki rodzicom, którzy przygotowali tradycyjne dania, nasi goście mogli poznać smaki kuchni polskiej. Wspólnie z gośćmi byliśmy na wycieczce w Muzeum Wsi Radomskiej. Odbył się również wyjazd do Warszawy, podczas którego uczestnicy projektu i uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zwiedzania Starego Miasta, Zamku Królewskiego, Łazienek Królewskich i przejazdu ulicami stolicy. Nasi partnerzy byli pod wrażeniem krajobrazu, ciszy i spokoju, warunków lokalowych szkoły i wyposażenia w pomoce dydaktyczne, współpracy szkoły z rodzicami. Dopytywali się, czy na pewno nie jest to szkoła prywatna


IV spotkanie partnerskie odbyło się w dn.22-26 kwietnia w Turcji w Ordu.
Lot samolotem do Istambułu, potem lot do Samsun i busem do Ordu nad Morzem Czarnym. Po oficjalnym otwarciu ostatniego spotkania partnerskiego wzięliśmy udział w Festiwalu Latawców. Zwiedziliśmy zabytkowy kościół Yason. 23 kwietnia mieliśmy przyjemność wziąć udział w niezwykle widowiskowym Festiwalu Dziecięcym, w którym brały udział dzieci ze szkół, władze samorządowe Ordu i mieszkańcy tego miasteczka. Oprócz przemówień ważnych osobistości, obecności mediów, bogatego programu artystycznego mieliśmy zaszczyt, jako grupa z Polski, zaprezentować się w tak ważnej tureckiej imprezie. Nasi uczniowie w strojach ludowych zatańczyli przed szeroką publicznością krakowiaka i otrzymali gromkie brawa. Przeżyliśmy dreszczyk emocji podczas górskiej wycieczki do Trabzonu, gdzie zwiedziliśmy klasztor Sumela. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia meczetu w Ordu i zapoznania się z obrzędami religii muzułmańskiej. Płynęliśmy kutrem rybackim i widzieliśmy rodzinę delfinów i wiele meduz. W Akcabat poznaliśmy smaki tradycyjnych tureckich dań. Wspólnie z tureckimi uczniami, partnerzy ostatniego spotkania wzięli udział w wielu konkursach i zabawach. Z okien szkoły tureckiej można było podziwiać Morze Czarne. Zazdrościliśmy im tego widoku. To były niezapomniane wrażenia.


Tekst: Hanna Król

Wróć