Urząd Gminy Stromiec > Archiwum > 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

tl_files/magazyn/150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego/150 lat Powstania Styczniowego (17).jpgW dniu 28 maja w Stromcu odbyły się uroczystości związane z płk Dionizym Czachowskim. W kościele poświęcono tablicę upamiętniającą chrzest bohatera powstania styczniowego, a w Publicznej Szkole Podstawowej w Stromcu odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Stromcu. Mszy świętej przewodniczył bp Adam Odzimek. W kruchcie kościoła poświęcona została tablica upamiętniająca chrzest płk Dionizego Feliksa Czachowskiego, który miał miejsce w stromieckim kościele 6 kwietnia 1810 r. Bohater powstania styczniowego urodził się w pobliskim Niedabylu i chrzest przyjął w kościele parafialnym w Stromcu.
Druga część uroczystości odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Dionizego Czachowskiego w Stromcu. Biskup Adam Odzimek poświęcił odnowioną tablicę, która od 1963 r. do 1974 r. wisiała w szkole podstawowej w Niedabylu. Szkoła została zlikwidowana, a tablicę upamiętniającą setną rocznice powstania styczniowego przeniesiono do szkoły w Stromcu. Ponownego odsłonięcia tablicy dokonali: wicestarosta Adam Bolek, wójt gminy Stromiec Krzysztof Stykowski, bp. Adam Odzimek i ks. proboszcz Marek Janas.
Trzecia część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej gdzie uczniowie szkoły przedstawili spektakl o życiu i bohaterskich czynach Dionizego Czachowskiego w 150. Rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

 

Wróć