Urząd Gminy Stromiec > Aktualności

PSP Bobrek - Projekt ,,Bajkowa podróż” zrealizowany ze środków Fundacji PZU.

Maluchy w PacanowieW Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa.

 

Bajki przemawiają do dzieci najlepiej. Toteż w ramach realizacji projektu ,,Bajkowa podróż” uczniowie  klas młodszych wzięli udział w  wycieczce do Pacanowa. Po przyjeździe do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka najbardziej oczekiwanym momentem było wejście w świat bajek. Zwiedziliśmy  trzy  aktywności – Bajkowy Świat, Mały Teatr i  Krainę Soria Moria. Oprócz tego  obejrzeliśmy  film ,,Gang Wiewióra 2” w  Kinie Szkatułka.

Więcej...

e-składka ZUS

tl_files/magazyn/OGLOSZENIA/e-skladka.jpgKOMUNIKAT

 

 

E-Składka – jeden przelew na własny rachunek w ZUS

 

Od 1 stycznia 2018 r. firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego.

 

 

Więcej...

Uroczystość Diamentowych I Złotych Godów w Gminie Stromiec

DiamentoweIZloteGody2017 (1)
„Jestem przekonany, że swoim małżeńskim życiem w pełni dowiedliście Państwo, że ten Medal trafia do zacnych i szanowanych mieszkańców naszej gminy”

Wójt Krzysztof Stykowski

 

 

 

  W dniu 19 października 2017 r. o godzinie 14:00 w sali sportowej przy Publicznym Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Stromcu odbyły się obchody święta „Diamentowych i Złotych Godów”. Podczas uroczystości Jubilaci zostali odznaczeni Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent nadaje to odznaczenie tym parom małżeńskim, które przeżyły w jednym, zgodnym i trwałym związku małżeńskim co najmniej 50 lat. Jest to dowód uznania władz kraju ale również władz samorządowych gminy dla trwałości związku małżeńskiego i  wartości życia rodzinnego oraz wagi, jaką przywiązują do pomyślności każdej rodziny, do trwałego, zgodnego i szczęśliwego związku małżeńskiego. Odznaczenia wraz z listami gratulacyjnymi zostały wręczone parom małżeńskim zamieszkałym na terenie Gminy Stromiec przez Wójta Gminy Stromiec- Krzysztofa Stykowskiego oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego – Wiesławę Ofiarę.

  Podziękowań, życzeń i gratulacjom nie było końca. Piękne słowa w kierunku przybyłych gości padły również z ust Przewodniczącego rady Gminy Stromiec- Jana Chryzostoma Czachowskiego oraz Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Stromiec- Mirosławy Stachery.

  Po części oficjalnej mogliśmy wysłuchać słowno-muzycznego przekazu przygotowanego przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Stromcu, których występ zachwycił wszystkich uczestników spotkania.

  Przybyli goście zostali na chwilkę na symboliczną lampkę szampana i kawałek jubileuszowego tortu.

  Jeszcze raz życzymy Diamentowym i Złotym Parom Małżeńskim dobrego zdrowia, kolejnych pięknych wspólnych lat życia.


Jubilaci z okazji 60-lecia pożycia małżeńskiego

 -Marianna i Ryszard Woźniak

 

Jubilaci z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego

Krystyna i Franciszek Adamczyk

Władysława i Henryk Broda

Marianna i Stanisław Chrząszcz

Leokadia i Kazimierz Kamińscy

Jadwiga i Kazimierz Rabiak

Barbara i Jan Rafalscy

Elżbieta i Stanisław Kowalczyk

Więcej...

Zaproszenie na bezpłatne warsztaty edukacyjne

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białobrzegach zaprasza na bezpłatne warsztaty edukacyjne dla osób z otoczenia dzieci/młodzieży i dorosłych z zespołem Aspergera (ZA) oraz autyzmem wysokofunkcjonującym (HFA) , które odbywać się będą
w dniach 20-21.X.2017 roku w godz. 8.30-16.30 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego, Plac Zygmunta Starego 9. Warsztaty realizowane będą w ramach projektu „Kompetentny opiekun – pomóż sobie i innym.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera „NIE-GRZECZNE DZIECI”, współfinansowany przez MCPS.

Odbiorcami będą rodzice, opiekunowie (opiekunowie prawni, rodzeństwo, dziadkowie etc), młodzieży i dorosłych z ZA i HFA, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, pracownicy innych jednostek oświatowych (WTZ, ŚDS, DPS, szkoły, przedszkola, ośrodki wychowawcze i inne), pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej odpowiedzialni m.in. za realizację specjalistycznych usług opiekuńczych, specjaliści zaangażowani w proces rehabilitacji społecznej osób z autyzmem (logopedzi, rehabilitanci, terapeuci i inni)

Do dnia 29.09.2017 roku przyjmowane będą zgłoszenia na adres mailowy sekretariat@pcprbialobrzegi.pl. W sprawie ustalenia szczegółów prosimy dzwonić pod nr
tel. 48 3600224  lub 518838171

 

 

 

Więcej...

Gmina Stromiec ogłasza Konkurs kulinarny na Najlepsze Danie Stromieckie 2017

tl_files/magazyn/OGLOSZENIA/logotypy prow- SFS.jpg

Gmina Stromiec ogłasza konkurs kulinarny organizowany w ramach realizowanego projektu z PROW 2014- 2020 pn. "Stromiecki Festiwal Smaku" na Najlepsze Danie Stromieckie 2017.

Zgłoszenia prosimy dostarczyć do Sekretariatu Urzędu Gminy Stromiec do 14 sierpnia 2017 r.  godz. 13:00  (ul. Piaski 4, 26-804 Stromiec, pokój nr 10)

Finał konkursu w dniu imprezy plenerowej pn.: " Stromiecki Festiwal Smaku" w dniu 10 wrześńia 2017 r.:

- 13:30 - prezentacja dań konkursowych,

- 15:00 - rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego.

Poniżej zamieszczamy Ragulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym

 

Więcej...

Projekt: "Stromiecki Festiwal Smaku"

tl_files/magazyn/OGLOSZENIA/logotypy prow- SFS.jpg

Projekt: „Stromiecki Festiwal Smaku”

W dniu 28 lipca 2017 r. Gmina Stromiec podpisała umowę na dofinansowanie realizacji projektu pn: „ Stromiecki Festiwal Smaku”, operacja w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie :” Zachowanie dziedzictwa Lokalnego” w ramach PROW 2014-2020

Cel operacji: Zachowanie dziedzictwa kulturowego i tradycji poprzez organizację imprezy plenerowej „Stromiecki Festiwal Smaku” związanej z kultywowaniem lokalnej tradycji kulinarnej

Planowany termin realizacji operacji: 10 września 2017 r.

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Więcej...

Wnioski o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczyna 2017/ 2018

Terminy składania wniosków o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami i specjalnego zasiłku opiekuńczego na okres zasiłkowy 2017/2018

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stromcu informuje, że od 1 listopada 2017r. rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy 2017/2018 na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych.

Wnioski o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego na nowy okres zasiłkowy 2017/2018 będą przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2017r.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 30 listopada.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 grudnia.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Więcej...

WNIOSKI O ŚWIADCZENIA Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO 2017/ 2018

Terminy składania wniosków o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy 2017/2018

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stromcu informuje, że od 1 października 2017r. rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy 2017/2018 na jaki ustala się prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy 2017/2018 będą przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2017r.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 30 listopada tego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 listopada danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Więcej...

Pielgrzymka Rowerowa Stromiec – Częstochowa

Pielgrzymka_Rowerowa_2017W dniach 12 – 15 lipca 2017 roku kolejny już raz wyruszyliśmy na Pielgrzymkę Rowerową z gminy Stromiec do Częstochowy. Była to już piąta pielgrzymka w której brali udział pielgrzymi z naszej gminy, a pierwsza która wyruszyła ze Stromca. W poprzednich latach wyjeżdżaliśmy z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia ze Starej Błotnicy wspólnie z pielgrzymami z ich gminy. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza Święta w kościele w Stromcu odprawiona przez ks. proboszcza Bogdana Rosiewicza oraz ks. proboszcza Grzegorza Biniędę z Dobieszyna. Ksiądz Grzegorz uczestniczył z nami w pielgrzymce i służył nam posługą duszpasterską - za co z głębi serca dziękujemy. Następnie wyruszyliśmy z grupą 36 rowerowych pielgrzymów do miejscowości Bukówno (25 km), gdzie połączyliśmy się z pielgrzymami z gminy Radzanów ( 43 osoby ) którymi przewodził wójt Sławomir Kruśliński oraz pielgrzymami z gminy Stara Błotnica ( 105 osób ! ) na czele z pierwszym organizatorem naszej wspólnej pielgrzymki wójtem Marcinem Kozdrachem. Razem udaliśmy się do Częstochowy. Przez trzy dni pielgrzymowaliśmy w drodze „na dwóch kółkach”. Mimo różnych przeciwności losu; kilku awarii, niesprzyjającej deszczowej pogody drugiego dnia, kilku kontuzji i upadków, udało nam się szczęśliwie w piątek po południu dotrzeć na Jasną Górę. Tam uroczyście przywitał nas o. Jan Poteralski podprzeor klasztoru. Następnie o godz. 20.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej i pozostaliśmy na Apelu Jasnogórskim. Wrażenia dla każdego niezapomniane.

Więcej...

Zarząd Województwa Mazowieckiego zaprasza do współtworzenia Programu współpracy na 2018 rok

 

 

 

Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, w imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego, zaprasza organizacje pozarządoweoraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do udziału w pracach nad przygotowaniem projektu Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok, najważniejszego dokumentu wpływającego na zakres współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z sektorem pozarządowym. Termin składania uwag i propozycji do projektu to 21 lipca br.

 

Punktem wyjścia do pracy nad przyszłorocznym programem współpracy jest program obowiązujący wroku 2017. Jest on dostępny na stronie internetowej Samorządowego Forum Dialogu Obywatelskiego http://www.dialog.mazovia.pl/program_wspolpracy/program_wspolpracy_na_2017.html.

 

Uwagi do projektu programu na kolejny rok mogą dotyczyć np.:

1)    celów współpracy - § 2 programu,

2)    zakresu przedmiotowego współpracy - § 4 programu,

3)    form współpracy pozafinansowej - § 6 – 14 programu,

4)    priorytetowych zadań publicznych na 2017 rok - § 15 -34 programu,

5)    podziału dostępnych środków finansowych z dochodów własnych województwa planowanych na realizację programu – § 41 programu,

6)    innych zapisów programu ważnych z punktu widzenia organizacji pozarządowej składającej uwagi i propozycje.

 

W dniu 27 czerwca br. Zarząd Województwa Mazowieckiego określił wstępne założenia do współpracy finansowej w 2018 roku pomiędzy Województwem Mazowieckim a organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa kwota środków finansowych z dochodów własnych województwa przeznaczona na dotacje dla organizacji pozarządowych ma wynieść 18 330 000,00 zł, a tym samym ma być wyższa niż w 2017 roku o ponad 8 000 000,00 zł.

 

Warto podkreślić, że jak co roku poza środkami z dochodów własnych województwa już tradycyjnie w 2018 roku zadania zlecane będą do realizacji organizacjom pozarządowym ze środków pochodzących z:

1)    opłat pobieranych za wydawanie zezwoleń na obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi o zawartości do 18%,

2)    dotacji celowych z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego,

3)    Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Propozycje do Programu na 2018 rok można składać na specjalnie przygotowanym formularzu konsultacyjnym. Elektroniczna wersja formularza dostępna są na stronie: www.dialog.mazovia.pl
w zakładce „Program współpracy” ---> Konsultacje programu na rok 2018:

 

Formularz w wersji elektronicznej można odesłać na adres: dialog@mazovia.pl, a  w wersji papierowej - pocztą na adres: Biuro Dialogu Obywatelskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Okrzei 35, 03-472 Warszawa.

 

Na podstawie zgłoszonych uwag i propozycji przygotowany zostanie projekt Programu, który następnie poddany zostanie konsultacjom społecznym. Konsultacje, zgodnie z harmonogramem prac nad Programem współpracy, przewidziane zostały na wrzesień br.

 

 

 

Więcej...

30 rocznica nadania Publicznej Szkole Podstawowej imienia Dionizego Czachowskiego oraz sztandaru - 30 maja 2017 r.

PSPStromiec30Rocznica2017"Kiedy zagrzmi trąbka nasza,
Pocwałują konie,
Poprowadzi nas Czachowski,
Na ojczyste błonie.
Marsz, marsz Polonia,
Nasz wierny narodzie.
Odpoczniemy po swej pracy
W ojczystej zagrodzie."

"Marsz Czachowskiego, 1863 r."
    We wtorek 30 maja 2017 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Stromcu imienia  Dionizego Czachowskiego świętowała 30 rocznicę nadania szkole imienia oraz sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Św. Jana Chrzciciela w Stromcu z wprowadzeniem sztandarów szkół z terenu gminy.

    Po mszy uczestnicy udali się do sali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Stromcu, gdzie odbyła się dalsza część obchodów tego święta. Uczniowie pod kierownictwem dyrektora szkoły p. Leszka Molgi przygotowali wywiad z ówczesnym dyrektorem szkoły, który opowiedział historię nadania imienia i sztandaru. Następnie młodzież przedstawiła część artystyczną, która nadała podniosłości wydarzeniu. W uroczystościach brały udział władze samorządowe – Wójt Gminy Stromiec, Skarbnik Gminy Stromiec oraz Inspektor ds. oświaty, kultury i sportu, Przewodniczący Rady Gminy Stromiec, radni, przedstawiciele duchowieństwa,  dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjum, kierownicy jednostek organizacyjnych i zaprzyjaźnionych instytucji a także grono pedagogiczne oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Stromcu.

     Gratulujemy pięknej rocznicy i życzymy kolejnych lat owocnej pracy.

Więcej...

Dzień Dziecka w Gminie Stromiec (28 maja 2017r. )

Dzien_Dziecka_2017/1Gmina Stromiec już po raz drugi świętowała Dzień Dziecka. Festyn uroczyście rozpoczął gospodarz gminy – Wójt Krzysztof Stykowski dziękując jednocześnie zaangażowanej kadrze oświaty, wszystkim uczniom szkół z terenu gminy, przybyłym mieszkańcom i sympatykom. Życzenia złożyła również wiceprzewodnicząca Rady Gminy Stromiec.

Wśród atrakcji dla dzieci znalazły się m.in.:
- pokaz gaszenia pożaru przygotowany przez strażaków z Ochotniczej Straży pożarnej w Stromcu,

- dmuchane zjeżdżalnie, zamki, tory przeszkód,

- zabawa w dmuchanych kulach Bubble Football,

- możliwość zrobienia zdjęć z maskotą Kubusia Puchatka.

- magiczny blok wodzireja,

- zabawy z kolorową chustą  oraz wiele innych.

Kącik rysunkowy dla najmłodszych  przez cały czas trwania festynu prowadzony był przez opiekuna świetlicy wiejskiej w Dobieszynie p. Monikę Adamczyk.

Gimnazjaliści pod okiem p. Marcina Wójcika zorganizowali mnóstwo konkurencji sportowych, w których każdy był zwycięzcą.
Szkolny Patrol Pierwszej pomocy z profesjonalną pielęgniarką czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich przybyłych gości.

Festyn został zorganizowany dzięki środkom finansowym zarezerwowanym na ten cel przez Wójta i Radę Gminy Stromiec oraz sponsorowi jaką była firma BRATPOL, Dziewiór R. (Lewiatan).

 

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w festynie.

Więcej...

... w sprawie 400kV

            Uprzejmie informujemy Mieszkańców, że Porozumienie Gmin z woj. mazowieckiego skierowało do Marszałka Województwa Mazowieckiego – Pana Adama Struzika pismo potwierdzające wspólne ustalenia w zakresie aktywnej współpracy i wykreślenia z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego wyrysu przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew z dnia 3 sierpnia 2016 roku. Zasadne jest zastąpienie wspomnianego wyrysu zapisem ogólnym, wskazującym jedynie możliwość rozpatrzenia w przyszłości potencjalnych przebiegów wskazanej linii w oparciu o przyszłe analizy Inwestora prowadzone w ramach konsultacji społecznych. Wyrys załączony do Planu stał się nieaktualny – wobec działań i informacji przekazanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne PSE oraz PSE Inwestycje SA, zatem nie powinien być elementem oficjalnej dokumentacji zagospodarowania przestrzennego.

          Ponadto gminy indywidualnie jak również w ramach wspólnego wniosku Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego zwróciły się do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie o wykreśleniewyrysu przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew z dnia 3 sierpnia 2016 roku z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego. Zachęcamy Mieszkańców do składania takich wniosków w formie pisemnej albo za pomocą komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, ul. Nowy Zjazd 1, 00-301 Warszawa lub na adres e-mail: zmianaplanu@mbpr.pl  w terminie  do 31 lipca 2017 r.

Więcej...

Kolejne spotkanie w sprawie linii 400 kV

Uprzejmie informujemy Mieszkańców, że zrealizowano kolejne posiedzenie Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego w sprawie napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400 kV. Wraz z przedstawicielami niemieckiej formy HERREKNECHT AG dyskutowano o możliwościach i kosztach podziemnych linii energetycznych w oparciu o doświadczenia i praktykę niemiecką. Omówiono także najnowszą technologię bezwykopowego układania sieci wysokiego napięcia, zalety i specyfikę tej technologii. Metoda bezwykopowego układania sieci wysokiego napięcia jest z powodzeniem stosowana w Niemczech – jej zaletą jest znaczące skrócenie czasu realizacji inwestycji oraz brak konieczności angażowania ciężkiego sprzętu i wykonywania rozległych wykopów, które są inwazyjne dla środowiska oraz obszarów rolniczych.

 

Ponadto gminy indywidualnie jak również w ramach wspólnego wniosku Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego zwróciły się do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie o wykreśleniewyrysu przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew z dnia 3 sierpnia 2016 roku z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego. Zachęcamy Mieszkańców do składania takich wniosków w formie pisemnej albo za pomocą komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, ul. Nowy Zjazd 1, 00-301 Warszawa lub na adres e-mail: zmianaplanu@mbpr.pl  w terminie  do 31 lipca 2017 r.

Więcej...

Informacja dla mieszkańców w sprawie 400kV

         Uprzejmie informujemy Mieszkańców, że Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik spotkał się z przedstawicielami Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego w sprawie napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV. Prowadzone rozmowy były bardzo konstruktywne – Pan Marszałek wyraził zrozumienie intencji Włodarzy w zakresie wnioskowania o wykreślenie wyrysu przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew z dnia 3 sierpnia 2016 roku z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego. Stosowne wnioski z ramienia Gmin oraz Mieszkańców w formie pisemnej albo za pomocą komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, w tym wnioski w postaci graficznej, należy składać do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, ul. Nowy Zjazd 1, 00-301 Warszawa lub na adres e-mail: zmianaplanu@mbpr.pl  w terminie  do 31 lipca 2017 r. Każdy obywatel może złożyć wniosek, który dotyczy tej kwestii – w imieniu Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego zachęcamy Państwa do skorzystania z powyższego uprawnienia.

      Informujemy...

Więcej...

informacja z kolejnego spotkania w sprawie linii 400kV

Uprzejmie informujemy Mieszkańców, że zrealizowano kolejne posiedzenie Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego w sprawie napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400 kV. Ustalono, że prowadzony będzie stały monitoring działań związanych z budową infrastruktury 400kV w Polsce, w szczególności w zakresie planów dotyczących terenów Kozienice – Ołtarzew. Ponadto Włodarze gmin zgodzili się, że istotne dla jakichkolwiek przyszłych decyzji Inwestora powinny być analizy techniczne oraz badania wpływu linii energetycznych 400kV na rośliny, zwierzęta oraz zdrowie ludzi. To ważny aspekt, którym powinien kierować się Inwestor przy planowaniu przebiegu infrastruktury. Z pewnością pomocne w tym zakresie są doświadczenia krajów Europy Zachodniej. Ponadto istotną sprawą pozostaje wykreślenie z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego wyrysu przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew z dnia 3 sierpnia 2016 roku. Do Marszałka Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o wykreślenie wyrysu zwrócili się przedstawiciele władz samorządowych, a także Mieszkańcy gmin z woj. mazowieckiego. Podobny wniosek do Marszałka powinien skierować Inwestor, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne PSE oraz PSE Inwestycje SA.

Więcej...

Informacja w sprawie linii 400kV

      Uprzejmie informujemy Mieszkańców, że członkowie Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego zwrócili się do Marszałka Województwa Mazowieckiego z wnioskami o wykreślenie z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego wyrysu przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew z dnia 3 sierpnia 2016 roku.

     Ponadtoczłonkowie Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego zaapelowali do Marszałka o spotkanie i powołanie Grupy Konsultacyjnej z udziałem przedstawicieli Samorządów, która w przyszłości będzie mogła wypracować propozycję innego korytarza linii 400kV.

Więcej...

W srawie 400kV

     Uprzejmie informujemy Mieszkańców, że członkowie Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego zwrócili się do Prezesa Polskie Sieci Elektroenergetyczne PSE – Pana Eryka Kłossowskiego oraz Prezesa PSE Inwestycje S.A. – Pana Andrzeja Kaczmarka z pisemną prośbą, by spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne PSE jako Inwestor złożyła wniosek o wykreślenie z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego wyrysu przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew z dnia 3 sierpnia 2016 roku. Wyrys załączony do wskazanego Planu stał się – wobec aktualnych działań i informacji przekazanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne PSE nieaktualny, zatem nie powinien być elementem oficjalnej dokumentacji zagospodarowania przestrzennego.

 

    Ponadto członkowie Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego podkreślili, jak ważna jest  deklaracja, że Porozumienie Gmin z woj. mazowieckiego będzie na bieżąco informowane w zakresie optymalnego przebiegu linii, a celem Polskie Sieci Elektroenergetyczne PSE jest zagwarantowanie partnerom społecznym najwyższej jakości realizacji całego procesu inwestycji – zarówno na etapie dialogu z władzami samorządowymi i właścicielami nieruchomości, jak i podczas samej budowy. Dotyczy to także ograniczenia ryzyka i szkodliwości linii 400kV dla mieszkańców, jak również włączenia społeczności lokalnej w dialog dotyczący budowy planowanej inwestycji.

Więcej...

Informacja- w sprawie 400kV

       Uprzejmie informujemy Mieszkańców, że zrealizowano kolejne posiedzenie Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego w sprawie napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400 kV Kozienice – Ołtarzew. Podczas spotkania ustalono, że – w związku z aktualnymi działaniami i informacjami przekazanymi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne PSE – konieczne stało się wykreślenie z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego wyrysu przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew z dnia 3 sierpnia 2016 roku.
     
Priorytetem powinno być bowiem
uporządkowanie istniejącej dokumentacji i nie tworzenie nieścisłości w porządku prawnym, które mogłyby w przyszłości wpływać na nieprawidłowe wykonanie inwestycji lokalnych.

Więcej...

400 kV- Informacja

Szanowni Mieszkańcy! W związku z obwieszczeniem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika o podjęciu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego, zwracamy się do Państwa z prośbą o aktywny udział w tej procedurze. Sprawa ta dotyczy także uwzględnionego w planie wyrysu przebiegu linii 400kV. Każdy obywatel może złożyć wniosek, który dotyczy tej kwestii. Wnioski do sporządzanego dokumentu w formie pisemnej albo za pomocą komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, w tym wnioski w postaci graficznej, należy składać do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie ul. Nowy Zjazd 1 00-301 Warszawa lub na adres e-mail: zmianaplanu@mbpr.pl  w terminie  do 31 lipca 2017 r. Będziemy na bieżąco informować Państwa, w jaki sposób można wziąć czynny udział w procedurze.

Więcej...

Informacja dla mieszkańców w sprawie linii 400 kV

Uprzejmie informujemy Mieszkańców, że Sejm RP rozpoczął prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Przedstawicielem wnioskodawcy jest poseł Marek Suski. Projekt ustawy rozszerza wykaz strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych określony w załączniku do ustawy. Grupa zadań inwestycyjnych włączanych niniejszą nowelizacją do wykazu strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych obejmuje następujące inwestycje:

„modernizacja linii 400 kV Kozienice – Miłosna ”,

„budowa linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci NN pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami (pomiędzy nacięciami linii Stanisławów – Narew, Stanisławów – Siedlce Ujrzanów, Kozienice – Siedlce Ujrzanów),

„budowa linii 400 kV Skawina – nacięcia linii Tarnów – Tucznawa oraz Rzeszów – Tucznawa”,

„modernizacja linii 220 kV Kozienice – Rożki”,

„modernizacja linii 220 kV Rożki – Kielce”.

Wprowadzona zmiana będzie skutkowała wsparciem i objęciem szczególnym nadzorem ww. zadań inwestycyjnych, które wymagają priorytetowej, przyspieszonej ścieżki pozyskiwania decyzji i zezwoleń niezbędnych do ich realizacji. Uznanie wskazanych inwestycji za inwestycje o charakterze strategicznym umożliwi skorzystanie z wszelkich instrumentów prawnych przewidzianych ustawą.

Podstawowe korzyści z zastosowania przepisów aktualnie obowiązującej ustawy to:

organicznie ilości pozwoleń niezbędnych do realizacji inwestycji (kompleksowa decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie sieci przesyłowej, łącząca w sobie aspekty decyzji lokalizacyjnej, podziałowej i wywłaszczeniowej),

skupienie kompetencji do wydania decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę w rękach jednego organu – wojewody z obszaru tego województwa, na którym zlokalizowany jest najdłuższy odcinek inwestycji,

skrócenie czasu trwania procedur niezbędnych do uzyskania wymaganych decyzji,

rygor natychmiastowej wykonalności dla decyzji wydawanych w I instancji.

Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez przyspieszenie i usprawnienie procesów planowania, przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.

Więcej...

Lokalna Grupa Działania „Zapilicze” informuje o dotychczasowych działaniach i etapie wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020

tl_files/magazyn/OGLOSZENIA/zapilicze.jpgLokalna Grupa Działania „Zapilicze” informuje o dotychczasowych działaniach i etapie wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020

            Lokalna Grupa Działania „Zapilicze” w okresie ostatnich dwóch miesięcy 2016 roku przeprowadziła pierwsze konkursy w ramach naborów wniosków dla nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 tj. dla działań określonych w lokalnej strategii rozwoju LGD „Zapilicze” dla poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wartość środków które nasza Lokalna Grupa Działania pozyskała na aktywizację obszarów wiejskich w nowym okresie wynosi 4 750 000 złotych. Pierwszymi naborami przeprowadzonym w terminie od 2 do 16 listopada był konkurs na podejmowanie działalności gospodarczej oraz konkurs na rozwijanie istniejących przedsiębiorstw gospodarczych, osoby które chciały rozpocząć działalność gospodarczą mogły uzyskać premię w wysokości 60 tysięcy złotych, funkcjonujące już na rynku przedsiębiorstwa mogły ubiegać się o wsparcie do wysokości 160 000 złotych. Łączna wartość środków dostępnych dla obydwu działań to milion złotych. Wybrano 4 projekty dotyczące rozwijania działalności gospodarczej natomiast wsparcie na podejmowanie działalności gospodarczej otrzymało 6 wnioskodawców. Kolejnymi naborami przeprowadzonymi w terminie od 1 do 29 grudnia był konkurs na budowę lub przebudowę ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej  lub kulturalnej oraz konkurs  na kultywowanie i promocja kultury i tradycji lokalnych, łączna wartość środków dostępnych dla obydwu działań to 550 000 złotych. W zakresie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej wsparcie otrzymało 3 wnioskodawców natomiast z zakresu kultywowania i promocji kultury i tradycji lokalnych wspartych zostało 5 podmiotów.

Więcej...

OPŁATY ŚRODOWISKOWE

Departament Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie informuje, że zbliżają się terminy przedkładania wykazów i sprawozdań oraz wnoszenia opłat środowiskowych za rok 2016 na konta  redystrybucyjne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, tj.:

Więcej...

Opracowanie projektu dokumentu pt. „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Stromiec do roku 2020”

OBWIESZCZENIE

 

 

Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 353 z późn. zm.), informuję o przystąpieniu do opracowania projektu dokumentu pt. „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Stromiec do roku 2020” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją sprawy, która jest do wglądu w Urzędzie Gminy w Stromcu oraz na stronie internetowej: www.ugstromiec.naszbip.pl.

Każdy ma prawo składania uwag i wniosków do ww. projektu.

            Wnioski i uwagi można składać pisemnie na adres Urzędu Gminy w Stromcu,
ul. Piaski 4, 26-804 Stromiec, ustnie do protokołu w siedzibie Gminy oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres poczty elektronicznej: ugstromiec@ugstromiec.pl, w terminie 21 dni od daty podania do publicznej wiadomości niniejszego obwieszczenia.

            Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Wójt Gminy Stromiec.

 

 

 

Obwieszczenie umieszczono na:

  1. tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Stromcu
  2. stronie internetowej: www.ugstromiec.naszbip.pl
  3. a/a

Więcej...

Informacja z ostatniego spotkania w sprawie 400 kV

Uprzejmie informujemy Mieszkańców, że zrealizowano kolejne posiedzenie Porozumienia Gmin z woj. mazowieckiego w sprawie napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400 kV Kozienice – Ołtarzew. Ponadto Włodarze spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszeń wspierających działania społeczne w zakresie optymalnego przebiegu linii 400kV. Spotkanie było konstruktywne i owocne – omówiono podejmowane dotychczas przez strony działania, jak również obecnie realizowane przedsięwzięcia w zakresie infrastruktury energetycznej w Polsce. Samorządy i Stowarzyszenia będą nadal współpracować w przedmiocie nadzoru i koordynacji przedsięwzięć, które zapewnią mieszkańcom optymalny przebieg linii oraz udział w konsultacjach społecznych dotyczących planowania przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV.

Więcej...

Kolejne spotkanie w sprawie linii 400 kV

 

Uprzejmie informujemy mieszkańców, że zrealizowano kolejne posiedzenie Grupy Roboczej Gmin z woj. mazowieckiego w sprawie napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400 kV Kozienice – Ołtarzew. Grupa Robocza Gmin otrzymała od spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne PSE informację, że już na początku lutego odbędzie się spotkanie z Prezesem Zarządu PSE – Panem Erykiem Kłossowskim, o które wnioskowaliśmy. Ponadto informujemy, że kluczowym celem Grupy Roboczej Gmin z woj. mazowieckiego jest poważne zaangażowanie w proces konsultacji społecznych w zakresie planowania przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew. Jest to jedno z istotnych zagadnień dla mieszkańców reprezentowanych przez nas gmin, zaś opracowanie optymalnego, jak najmniej szkodliwego przebiegu linii powinno być priorytetem dla odpowiedzialnego podmiotu, jakim jest PSE. Projektowanie przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew powinno odbywać się w sposób maksymalnie transparentny, poparty analizami ekspertów i konsultacjami społecznymi w formule okrągłego stołu.


Więcej...

Informacja w sprawie linii 400kV

Uprzejmie informujemy mieszkańców, że zrealizowano kolejne posiedzenie Grupy Roboczej Gmin z woj. mazowieckiego w sprawie napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400 kV Kozienice – Ołtarzew. Grupa Robocza Gmin otrzymała od spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne PSE informację, że już na początku lutego odbędzie się spotkanie z Prezesem Zarządu PSE – Panem Erykiem Kłossowskim, o które wnioskowaliśmy. Ponadto informujemy, że kluczowym celem Grupy Roboczej Gmin z woj. mazowieckiego jest poważne zaangażowanie w proces konsultacji społecznych w zakresie planowania przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew. Jest to jedno z istotnych zagadnień dla mieszkańców reprezentowanych przez nas gmin, zaś opracowanie optymalnego, jak najmniej szkodliwego przebiegu linii powinno być priorytetem dla odpowiedzialnego podmiotu, jakim jest PSE. Projektowanie przebiegu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400kV Kozienice-Ołtarzew powinno odbywać się w sposób maksymalnie transparentny, poparty analizami ekspertów i konsultacjami społecznymi w formule okrągłego stołu.

Więcej...

... o zmianie przebiegu linii 400kV Kozienice - Ołtarzew!!!

W dniu 26 września 2016 rok w Urzędzie Miejskim w Tarczynie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli 11 gmin dotyczące przebiegu linii 400kV przez tereny ww. gmin. Podczas spotkania omówiono efekty protestu, który odbył się w Warszawie. Ustalono iż w związku z brakiem odpowiedzi na pismo skierowane do władz państwowych, posłów i marszałków wystąpimy z ponownym pismem do wyżej wymienionych. Ponadto skierowane zostanie pismo do Prezesa Jarosława Kaczyńskioego i do wiadomości posłów partii rządzącej z prośbą o pomoc w sprawie zmiany przebiegu linii 400kV. Kolejne spotkanie przedstawicieli gmin zaplanowano na 5 października 2016 r.

 

Więcej...

..... przeciwko 400 kV w Warszawie

 

W dniu 22 września 2016 roku blisko 100 osób z Gminy Stromiec protestowało w Warszawie przeciwko planowanej budowie linii wysokiego napięcia 2x400 kV przez teren naszej gminy. Do stolicy wybrało się 70 osób autokarem i busem wraz z wójtem gminy Krzysztofem Stykowskim a pozostałe osoby dojechały własnymi samochodami lub dołączyły do nas w Warszawie. Byli to studenci oraz osoby, które pracują w Warszawie ale pochodzą z terenu naszej gminy. Demonstracja rozpoczęła się o godz. 10.30 na Placu Trzech Krzyży gdzie przedstawiciele stowarzyszeń i samorządów przekazali petycję w Ministerstwie Energii. Następnie demonstranci przemaszerowali pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów gdzie odbyła się główna część protestu. Około godz. 13.00 delegacja protestujących spotkała się z panią Premier Beatą Szydło, odbyła z nią rozmowę i również złożyła petycję. Pani Premier obiecała zapoznać się wnikliwie z naszymi argumentami i stwierdziła, że decyzja co do lokalizacji inwestycji jeszcze definitywnie nie zapadła. W ciągu najbliższych dni zapozna się dokładnie z postulatami protestujących i dopiero wtedy zajmie stanowisko.

Bardzo dziękujemy Wszystkim osobom, które były z nami w Warszawie i wzięły udział w manifestacji.

Więcej...

Przedłużamy termin składania deklaracji i ankiet na KOLEKTORY SŁONECZNE!!!!

 

Szanowni Państwo,

w związku z dużą liczbą zainteresowanych Urząd Gminy Stromiec przedłuża okres składania ankiet i deklaracji do dnia 1 września 2016 r.- będą prowadzone zapisy osób chętnych – właścicieli budynków mieszkalnych, mieszkańców Gminy Stromiec, do udziału w projekcie z zakresu odnawialnych źródeł energii w ramach działania  4.1 Odnawialne źródła energii - typ projektów „Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 w zakresie zakupu i montażu instalacji kolektorów solarnych.

 

W przypadku pozyskania dofinansowania przedmiotowe projekty powinny zostać zrealizowane przez Gminę Stromiec najpóźniej do końca 2018 r.

 

Zamontowane instalacje przez 5 lat od zakończenia projektu stanowić będą własność Gminy Stromiec i przez ten czas zostaną użyczone do bezpłatnego użytkowania właścicielom/użytkownikom posesji. Po pięciu latach zostaną przekazane właścicielom lub użytkownikom posesji.

Projekty będą współfinansowane ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i wysokość dofinansowania wyniesie maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych. Pozostałe koszty poniesie uczestnik projektu.

Realizacja inwestycji będzie uzależniona od możliwości finansowych Gminy oraz od pozyskania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych.

 

 

Więcej...